Previous Shows‎ > ‎

1997 Show Details


1 THE OPENING 9 FIRE FIGHTERS
2 HOORAY FOR HOLLYWOOD 10 OLD LADY & FLY
3 UNCLE POCKETS 11 LITTLE MATCH GIRL
4 CHOIRBOYS 12 SONG & DANCE
5 I WILL FOLLOW HIM 13 THIRTY YEARS ON
6 ROBIN HOOD 14 VILLAGE PEOPLE
7 DREAMING 15 THE STREAK
8 CHINA TOWN 16 FLASH DANCE
17 TALES FROM THE A27
18 FINALE
Producer TIM KENT
Director MARK SHEPHERD
MusicalDirector RONNIE SMITH
Choreographers JOAN EDWARDS FISTD Hons, NANETTE BAYLISS
Assistant Producers PETER WOOLGAR, LUCY SHEPHERD and SIMON JORDAN
VocalCoach FELICITY BAKER
Stage Manager SIMON JORDAN
Scenery Construction & Properties RAY JORDAN, BRIAN ASHFIELD, DAVID SCOTT, MALCOLM STRUDWICK, ANDY BUDD, STEPHEN HOLDEN, ALISON LINLEY
Wardrobe ALEXGOSDEN, JANEPHIPPS
Make-up JANE HICKMAN & TEAM
Stage Technician FRANCIS JEAVONS
Stage Crew DAVE BROWN, ALISTAIR WALTER, STEVE (Fluff) FERGUSON, TIM HILL, EDWARD LAY, BARRY FlTZGERALD, PAUL KENNEY
Sound Technician RAY HARRIS
Lighting Technician JOHN DART
Follow Spots PAUL DART and ANDREW DART
Accompanists at Rehearsals AUDREY O'REILLEY and DOREEN FENNELL
Prompter LAURA BRIDGER
Cubs and Brownies Production DOREEN HOLLAND, KATH KNIGHT CAROLE SANDELL, STEVE JOICE, GILLIAN SCOTT and DOREEN FENNELL
Cubs and Brownies Costumes DOREEN HOLLAND and GILLIAN SCOTT
Music Adviser THEO SMITH
Production Secretary GILLIAN SCOTT
Chairman THEO SMITH
Manager & Treasurer MIKE BUDD
Secretary MARGARET MASON
Division Commissioner (Highdown) ANGELA PICKETT
Division Commissioner (Cissbury) SHIRELY WATTS
Deputy District Commissioner (Scouts) ANGELA COOPER
Ticket Sales JANICE COOKSEY and STELLA STANDING
Printing LEN KNOX
Programme Advertising, Sponsorship and Publicity THEO SMITH
Front of House MIKE BUDD, JILL BUDD, ANNIS JORDAN
Producer and Director (respectively) TIM KENT and MARK SHEPHERD
Cast Liaison SALLY ROBERTS
Senior Gang Lynnie Atkins Jenna Hall Gemma Richardson
Andrew Bacon David Holmes Caroline Rickard
Ashley Bishop Sarah Jarratt Daniel Roberts
Sarah Bone Ian Jordan Sally Roberts
Martin Boreham Elisa Kelly Charlotte Rockall
Simon Bridge James Kelly Graham Russell
Ella Brown Katie Kourpa Robert Russell
Jackie Brown Natalie Kourpa Vicki Salter
Katie Brown Caroline Linfield Graeme Sandell
Michael Carleysmith Sally Mackerell Ian Sandell
Stephanie Challoner Stuart MacMillan Christopher Sawer
Symon Charlotte Philip Manley Rosalind Sawer
David Chilton Debbie Marriott Mark Scott
Hannah Chilton Jonathan Marriott Sarah Scott
Anna Chilvers Christopher McAlees Daniel Springett
Laura Christie Josephine Merrifield Karen Standing
Ian Conway Hannah Morgan Eleanor Thompson
Josie Conway Heather Napper Rebecca Tomes
Louisa Cork Rachel O'Dell Gareth Traves
Zoe Diggins Melanie Orpin Jennifer Trott
Margaret Dorrington Katrina Pender-Stratford Charlie Van-Nimwegen
Jennie Dorrington Cara Phillips Laura Wiles
Kate Dowling Rebecca Phillips Rachael Wiles
James Earl Lucy Piper Debbie Willett
James Elliott Gill Powell Jenny Willett
Michael Fairs Annika Preston Simon Willett
Jacob French Dick Ratcliffe Simon Williams
Andrew Green Amelia Regnante
Junior Gang Harry Amos Laura Howarth Alanya Noquet
Jennifer Anderson Ben Humphrey Georgina Parish
Charlotte Bayliss Hazel Humphrey Anna Phillips
Jason Blackrnan Candice Kelcey-Archbold Felicity Russell
Zoe Bridgwater Hannah Kelly Gemma Simmons
Alex Brown Camilla Langford Holly Smith
Hannah Brown Charlotte Leng Rachel Smith
Trevor Cobbett Julia Lewis Emily Spicer
Alison Cox Penny Luxford Abigail Sutcliffe
Oliver Darby Natalie Mackerell Oliver Taylor
Jennifer Dole Vicky Marriott Harriet Thompson
Sarah Dowling Beth McCue James Walton
Thomas Ellis Alice McHenry Jodie Walton
Jenny Gross Laura Merison Philip Wiles
Alys Hodder Sarah Messham Natasha Wright
David Holliday Stephen Messham Jake Young
Caroline Holmes Maria Moon


.
.
.
Comments